Oto ja

Czytam – głównie książki dla dzieci, za to w ilościach hurtowych;
Piszę – recenzje i artykuły, ale też książki – dla rodziców i dla dzieci;
Oceniam – zasiadam w gremiach jurorskich;

Polecam – często odwiedzam rozgłośnie radiowe, nieco rzadziej stacje TV.

Ewa Świerżewskafot. Magda Zaporowska

W latach 1995-2003 działałam w Fundacji „Książka dla Dziecka”, współpracowałam przy przygotowywaniu czasopisma „Guliwer” oraz przy akcji „Kufer z Książkami”.

Brałam udział w projekcie Porozumienia Wydawców – „Kanon Książek dla Dzieci i Młodzieży”.

Mam w swoim dorobku artykuły prasowe do tygodnika „Gazeta Finansowa”, miesięcznika o integracji europejskiej „Bez Granic”, kwartalnika „Guliwer”, do „Przyjaciółki”, „Świata Konsumenta” i do dodatku do „Gazety Wyborczej” – „Książki dla Dzieci”.

Współpracowałam również z „Magazynem Literackim KSIĄŻKI”, „Bluszczem” oraz z „Rymsem”, w którym byłam też sekretarzem redakcji (2007 – 2008). Prowadziłam dział „Trochę kultury” w miesięczniku „Dziecko” (2008-2012), współpracowałam z magazynem „PAPERmint”.

Piszę recenzje na strony projektu „Przecinek i kropka”, prowadzonego przez Empik; przygotowuję recenzje dźwiękowe do RMF Classic.

Od 2004 roku działam w Stowarzyszeniu Przyjaciół Książki dla Młodych – Polska Sekcja IBBY.

Tłumaczyłam książki z języka angielskiego dla takich wydawnictw jak: Bertelsmann Media, Klub dla Ciebie, Harlequin Polska, Bellona, W.A.B., Mam. Dla W.A.B. i Wilgi, przygotowywałam również recenzje wydawnicze i zajmowałam się dorywczo redakcją książek dla dzieci.

W 2008 roku założyłam portal Qlturka.pl – dziecko i kultura, na który uzyskałam dofinansowanie z Unii Europejskiej. Portal został wyróżniony w konkursie Papierowy Ekran 2009. W lipcu 2011 roku otworzyłam kolejny portal – EgoDziecka.pl o emocjach i rozwoju, pod koniec 2012 roku kolejny – SportowaRodzina.pl. Od września 2016 roku przeszłam wraz z portalami do firmy Valkea Media, gdzie dostałam pod opiekę portal eGaga.pl.

W 2011 roku zrealizowałam I edycję akcji społecznej „Dzielę się książkami”, w 2012 roku (z ramienia Fundacji „Dziecko i kultura”, której jestem prezesem) dwie edycje (w Warszawie i w Katowicach), w 2013 jedną (w Warszawie).

Jestem współautorką książki „Co czytali sobie, kiedy byli mali?” (wraz z Jarosławem Mikołajewskim), wyd. Egmont, 2014; autorką książki „Aktywni razem, czyli pomocnik pozytywnego rodzicielstwa” (wyd. WAM, 2015); współautorką książek dla dzieci „Wszystko dla Klary, czyli pomocnik pozytywnego rodzicielstwa” (wyd. WILGA, 2016) i „Franek i siła słów” (wyd. Zielona Sowa, 2017) – wraz z moim mężem, Łukaszem Świerżewskim; współautorką książki „Nastolatki pod lupą. Poznaj, by zrozumieć” – wraz z dr Aleksandrą Piotrowską (wyd. Zielona Sowa, 2017). Wkrótce ukaże się moja najnowsza książka dla dzieci, pt. „Gwiazda w operze” (wyd. PWM, 2018).

W 2011 roku byłam nominowana do nagrody PIK-owy Laur za promowanie książek i czytelnictwa w mediach elektronicznych; w tym samym roku otrzymałam nagrodę za promocję czytelnictwa przyznawaną przez Polską Sekcję IBBY; w 2015 roku byłam ponownie nominowana do nagrody za promocję czytelnictwa przyznawanej przez PS IBBY.

Występuję w mediach jako ekspert w dziedzinie literatury i kultury dla dzieci, a także rodzinnej aktywności fizycznej.

Zasiadam w jury konkursu „Najlepsza Książka Dziecięca Przecinek i Kropka” organizowanego przez Empik oraz w jury Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.

Jestem żoną Łukasza i zaangażowaną mamą Igi i Ady.

Reklamy
%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close